Hej!

Jag noterade att det står "Människor" i administratörsmenyn. Jag tycker det ordet känns så märkligt att hitta där, visst användare är människor. Men när man sedan klickar på den kommer man till en sida som inte har "människor" omnämnt alls. T.ex. står det "Lägg till användare".

Jag har två förslag, det första är "Användare" eftersom det är det vi ändå ska hantera under det där valet.

Men om vi skall vara originalet trognare, så tycker jag ordet "Personer" klingar bättre än "Människor".

/marcus

PS!
Noterade att ordet "människor" används lite mer i översättningen av Drupal 7, men jag tycker nog att
"...vissa personer..." låter bättre än "...vissa människor...".
DS!

Comments

farrington’s picture

Mitt PS blev lite galet.

Menar inte "Drupal 7" utan bara Drupal, och syftar på Drupal och/eller moduler.

zoo33’s picture

Ett tredje alternativ skulle kunna vara "folk". Jag röstar för "personer".

magnus’s picture

Status: Needs review » Reviewed & tested by the community

"Personer" låter bättre i mina öron också även om den rätta översättningen är "människor". Jag har behandlat dina förslag på översättningsservern.

acke’s picture

"Personer" är helt klart bättre än "Människor". Men jag håller med om att "Användare" är det som skulle passa bäst även om det inte heter "Users" på engelska längre. Jag döper ofta om detta alternativ till "Användare" faktiskt. Men "Personer" är ändå acceptabelt.

farrington’s picture

Jag har faktiskt funderat lite över det där... och jag tänker mig att man under "Personer" kan lägga saker som inte direkt har med "Användare" att göra. T.ex. det faktum att fysiska personer kan finnas i systemet som inte är användare i systemet.

Därav gillar jag det vidare begreppet "Personer".

För övrigt kan man mycket väl anpassa saker för kunder ibland, för att det passar bättre i deras "kultur" att kalla saker för det som det heter inom deras verksamhet.

/marcus

acke’s picture

Ja det är klart. Men jag tycker egentligen att det var fel att ändra "Users" till "People" från början. Alla som kommer till en webbplats använder den och är i den bemärkelsen användare. Användare behöver inte vara personer utan kan vara företag, avdelningar eller organisationer också. Jag tycker även att det som finns under alternativet är just användarhantering. Samt att den gängse termen är "Användare".

Men nu när det är bestämt så får jag acceptera det. Och översättningsmässigt passar ju "Personer" bra till "People". Jag får väl ge mig i kast med att kämpa för att ändra tillbaka till "Users" i D8. :-)

zoo33’s picture

Jag har lagt in "Personer", vi bör föra in det på översättningsservern och byta status till Fixed.

farrington’s picture

Status: Reviewed & tested by the community » Fixed

Slutkommentar (och ändrar status) är att det som ligger där idag är det du får från Core... men tanken är väl att dessa menyalternativs innehåll ska fyllas på av modulerna man lägger till. :-)

farrington’s picture

Status: Fixed » Closed (fixed)
magnus’s picture

Status: Closed (fixed) » Fixed

Kan hålla med om att det kan tyckas märkligt att de bytt från "users" till "people", men jag antar det har att göra med att det ska vara en vidare syn.

farrington’s picture

Category: bug » task

Status: Fixed » Closed (fixed)

Automatically closed -- issue fixed for 2 weeks with no activity.