Nyligen fixade vi en gammal Drupal-bugg där ordet Header används när det är Heading som avses. Det resulterar i en massa knas i översättningen, och tyvärr kommer inte korrigeringen förrän till Drupal 7 så frågan är hur vi hanterar saken i Drupal 6.
Vi har översatt Header med Rubrik eftersom det är korrekt i det sammanhang som översättningen gäller, nämligen på hjälpsidan för inmatningsformat. Men på exempelvis Views adminsida blir det helt fel – där skulle det varit Sidhuvud.
Frågan är nu vad som är värst: att det felaktigt står Rubrik på olika ställen där det skulle stått Sidhuvud (som är fallet nu), eller att html-rubriker beskrivs som Sidhuvud på hjälpsidan? Jag börjar luta åt att vi bör köra Sidhuvud istället.
| Comment | File | Size | Author |
|---|---|---|---|
| #4 | sv_257913.patch | 589 bytes | zoo33 |
Comments
Comment #1
frjo commentedJag lutar också åt "sidhuvud".
Hjälpsidan för inmatningsformat används nog lite och adminsidan för views mår nog bra av lite extra tydlighet.
Comment #2
itangalo commentedJag håller med frjo fullständigt. Båda sakerna blir ju fel, men adminsidan för views är den som bör prioriteras.
Comment #3
spline commentedHåller med ovanstående om valet måste göras. :)
Comment #4
zoo33 commentedTa gärna en extra titt efter möjliga negativa konsekvenser som vi kan ha missat. Jag ger den här ett par dagar innan jag lägger in den.
Comment #5
zoo33 commentedDen här ändringen åker med nästa gång jag sätter mig med översättningen.
Comment #6
zoo33 commentedFixat.
Comment #7
Anonymous (not verified) commentedAutomatically closed -- issue fixed for two weeks with no activity.